Zatímco drtivá většina dostihových a vůbec koňských sportovních disciplin pochází z Anglie, klusácké dostihy jako relativně mladé dostihové odvětví vznikaly paralelně na dvou kontinentech – v severní Americe a v evropské části Ruska. Vznikla tak dvě vynikající plemena klusáků, americký a orlovský.
Pro další vývoj klusáckých dostihů v celém světě měl zásadní význam americký klusák, za jehož zakladatele je považován plemenný hřebec Messenger. Přeneseně se dá říci, že jeho krev koluje v žilách všech současných klusáků v USA.
Dostihy klusáků, zapřažených do lehkých dvoukolových vozíků, sulek, se sice zprvu šířily po světě pomaleji než jejich rovinové a překážkové ekvivalenty, dnes je však v mnohých zemích situace obrácená a klusáci předčí v popularitě své cválající konkurenty. Obliba klusáckého sportu stoupá doslova mílovými kroky. Ve Spojených státech amerických, Francii, Švédsku, Itálii, ale také v Austrálii a na Novém Zélandě se běhají klusácké dostihy každý den v roce, na mnoha závodištích současně, a počty dostihových klání dosahují desetitisíců. V klusácky vyspělých zemích se ročně rodí tisíce a desetitisíce koní, kteří se po dvou letech tréninku dostávají na dostihové dráhy. Příprava i výstroj klusáků vyžaduje na slovo vzaté odborníky. Klusácký chod, naprosto pravidelný čtyřtakt, musí být bezchybně čistý i v tom nejrychlejším tempu, kterého koně dosahují. Ti nejlepší zvládají mílovou distanci v čase lepším než dvě minuty, opravdové klusácké špičky dosahují kilometrových časů pod 1 minutu a 10 sekund.
Výhodou klusáckých koní je to, že mohou startovat častěji a s kratšími přestávkami než koně cvaloví. Toto je dělá zajímavějšími pro majitele i diváky. Není výjimkou, že klusák se představí na dostihové dráze v rámci jednoho kalendářního roku dvacetkrát, o tom si majitelé rovinových či překážkových koní mohou nechat jen zdát. Klusák je navíc odolnější plemeno a lépe na pískových nebo štěrkových drahách zvládá teplotní výkyvy, na severu Evropy běhají klusáci i za polárním kruhem i za tuhých mrazů.
Evropa
Mezi klusácké velmoci Evropy se řadí především Francie, Švédsko a Itálie, klusácký sport je velmi populární ve většině skandinávských zemí a je velmi rozšířený ve všech evropských zemích – Německo, Nizozemí, Belgie, Rakousko, Španělsko, Maďarsko, Rusko i Česká republika. Nejprestižnější evropskou klusáckou událostí roku je vytrvalecká Prix d’Amérique (Cena Ameriky) na 2700 m o poslední lednové neděli na gigantickém závodišti Paris-Vincennes, typickém svým černým lávovým povrchem dostihových drah. Tento dostih se běhá od počátku dvacátých let 20. století a jeho konání i název je poděkováním Francie Spojeným státům americkým za jejich pomoc v průběhu první světové války. Jeho peněžitá cena je závratná, dnes představuje 1 milión eur.
Každá z evropských klusáckých velmocí má své vrcholné dostihy, ve Švédsku je to Elitloppet, dostih na mílové distanci, ale zato o dvou rozjížďkách v jeden den. Také v Itálii se koná řada velkých mezinárodních dostihů s astronomickými cenami, např. Gran Premio Lotteria di Agnano v Neapoli. Itálií však v posledních dvou letech otřásá krize dostihových sportů, ze které se tato tradičně dostihově velmi vyspělá země vzpamatovává jen pozvolna. Naopak u našich nejbližších sousedů v Německu po předcházejících několika krizových letech nabírá klusácký sport zase vyšší obrátky, což je dobře znát např. na přicházejícím Derby-týdnu v Berlíně-Mariendorfu, který na přelomu července a srpna nabídne maratón šesti dostihových dnů během 10 dnů kalendářních, spolu s prestižní aukcí klusáckých ročků.
Nad rámec jednotlivých zemí se vrcholná evropská klusácká autorita Union Européenne du Trot(UET) se sídlem v Paříži stará v průběhu každého roku o seriál skvěle dotovaných dostihů těch nejlepších klusáků Trotting Masters (dříve Grand Circuit).
Nejrozšířenější evropské klusácké dostihy jsou pořádány pro koně zapřažené v sulce, tzv. attelé, zatímco klusácké dostihy v sedle, tzv. monté, jsou běžné jen ve Francii, v jiných evropských klusáckých zemích se konají spíš výjimečně. Ve větším měřítku se v poslední době objevují monté-dostihy v Norsku pro zvýšení zájmu o klusácký sport v této zemi.
Severní Amerika
USA jsou světovou klusáckou velmocí, díky vysoké úrovni a také masovosti tohoto sportu, tedy počtem koní běhajících klusácké dostihy a počtem lidí profesně angažovaných v tomto sportovním odvětví. Americký klusák se vyznačuje velkou raností, a tak je americkým nejvýznamnějším dostihem Hambletonian na mílové trati s rozjížďkami pro tříleté klusáky, který je letos naplánován na 2. srpna a dotován 1 miliónem dolarů.
Americký kontinent má oproti Evropě jednu zvláštnost, která je rozšířena také v Austrálii a na Novém Zélandu, a tou jsou dostihy mimochodníků, tzv. “pacerů“. Sled nohou při mimochodu, kdy se pohybují obě levé nebo obě pravé končetiny koně současně, umožňuje dosahovat ještě vyšší rychlosti a světový rekord mimochodníků je přibližně o dvě sekundy lepší než u diagonálních klusáků.
Z dalších významných severoamerických dostihů lze jmenovat Little Brown Jug pro tříleté mimochodníky, a zejména dvanáctidílný seriál Breeders’Crown pro klusáky stejného věku a pohlaví.
Důležité kanadské dostihy jsou např. Gold Cup & Saucer v Charlottetown Driving Parku, North America Cup (pro pacery), Kanadské Pacing Derby a Maple Leaf Trot.
Přední americká závodiště jsou Meadowlands Racetrack v New Jersey, The Red Mile v Kentucky, Woodbine Racetrack a Mohawk Raceway, obě v Ontariu. Od roku 1947 se každoročně hlasuje v anketě pro "Harness Horse of the Year" – Klusáckého koně roku, od jejího vzniku pacer vyhrál 36 ročníků a klusák 30.
Austrálie a Nový Zéland
Hlavní událostí australské klusácké dostihové sezóny je Inter Dominion Series, která zahrnuje dostihy pro klusáky i pro mimochodníky. Koná každoročně a pokaždé na jiném ze čtyř míst, jednou za 4 roky na Novém Zélandu. Hlavními dostihy mimochodníků jsou Miracle Mile, AG Hunter Cup, Victoria Cup a Pacer Championship. Mezi nejprestižnější akce pro tříleté koně patří Victoria Derby, New South Wales Derby a Australské Derby, pro mladší koně jsou to pak např. Australian Pacing Gold a Australasian Breeders‘Crown.
Na Novém Zélandu mezi hlavní závody patří Auckland Cup a New Zealand Cup stejně jako Noel J. Taylor Memorial Mile a Novozélandský šampionát čtyřletých.
(hp), (JSjr)